• 2018-07-11

Życie jest podwórkiem

Od 6 lipca do 10 września 2018 roku | Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Wystawa opowiada o przywiązaniu do miejsc i ludzi. Tytułowe podwórko to przeszłość, którą zdążyliśmy już oswoić, nawet wyidealizować, choć jej niewygodne echa, ślady bólu i rozczarowań, wciąż w nas pobrzmiewają.

Jan Baszak, „Boję się dotknąć tego czego nie widzę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Baszak, „Boję się dotknąć tego czego nie widzę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawione na wystawie opowieści, choć zamknięte w przestrzeni galeryjnej, wychodzą na zewnątrz, stają się znakiem starć, niedopowiedzeń i nigdy niewykrzyczanych słów. Stanowią jedynie małą część wszystkich historii, które dziać się mogą za rzędami okien, a jednak ich intymna i szczera formuła rozbija wrażenie osiedlowej anonimowości.

Kontrastują z brutalnością kryjącą się wśród modernistycznych bloków. Wydrapywane przez artystów przeżycia obejmują zatem nie tylko dzieciństwo, ale także wrażenia z chwili obecnej oraz spokojne myśli o nadchodzącej śmierci. Jednocześnie całość wystawy wypełnia ten rodzaj smutku, który czyni z galerii idealną przestrzeń na pozostawienie, bądź nawet pogrzebanie, tych usłyszanych i tych własnych trudnych historii.

Tomasz Armada, fot. Agnieszka Murak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Armada, fot. Agnieszka Murak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie ma tutaj knajp. Nie ma tutaj bibliotek, kin, pubów z bilardem, nie ma klubów tanecznych ani ogniska kulturystycznego, nie ma placów zabaw ani kwiaciarni, nie ma kręgielni, pływalni czy hali do koszykówki. Salonów z flipperami również nie ma, podobnie jak działek. Są tylko niewielkie ogródki, do których schodzi się po brązowych schodach z pierwszych pięter bloków. Bloki te ciągną się w nieskończoność czy jeszcze dalej, do morza, osadzone na zielonych wzgórzach i wrosłe w kotliny (…).

– Łukasz Orbitowski, Inna dusza

Maciej Cholewa, „Behaton”, 9. tył: Tomasz Armada, fot. Agnieszka Murak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Cholewa, „Behaton”, tył: Tomasz Armada, fot. Agnieszka Murak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest wystawą towarzyszącą wystawie głównej 13. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2018, którego hasłem przewodnim jest Powolność. Powolność, rozumiana w kategoriach spowolnienia, podległości, ale także pytania o to co wolno a czego nie, zaproponowana została przez główną kuratorkę festiwalu – Anetę Szyłak.

Zaproszeni do współpracy: Agnieszka Murak, Tomasz Armada, Jan Baszak, Maciek Cholewa, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolarczyk, Julia Popławska, Konrad Królikowski i Marta Zabłocka, Izabela Sobczak.

Kuratorka: Daria Grabowska

Życie jest podwórkiem
Od 6 lipca do 10 września 2018 roku
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR