• 2018-08-20

1. Festiwal Miasto Słowa

Od 27 sierpnia do 2 września 2018 roku | Miasto Gdynia

Nagrodzie Literackiej GDYNIA po raz pierwszy w tym roku towarzyszy festiwal Miasto Słowa. Będą spotkania z nominowanymi, a następnie laureatami Nagrody, warsztaty, akcje miejskie i panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w tytułach walczących o Kostki Literackie.

Łukasz Orbitowski, fot. Agata Krysiuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Orbitowski, fot. Agata Krysiuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal gościć też będzie znamienitych polskich prozaików, w tym Jerzego Pilcha i Eustachego Rylskiego, a także Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego czy Olgę Drendę. Z Czech przyjedzie Petra Hůlová, a Pablopavo i ludziki zagrają w Gdyni koncert.

Najważniejszym i niezbywalnym elementem festiwalu są spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody GDYNIA. To doskonały probierz tego, co dziś w polszczyźnie najważniejsze, to literacka latarnia morska, która wskazuje drogę tym, którzy nie mają czasu, by samemu przebić się przez gąszcz nowości czy recenzenckich rekomendacji.

Eustachy Rylski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eustachy Rylski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkań i wydarzeń będzie dużo więcej. Jerzy Pilch i Eustachy Rylski opowiedzą o swoich nowych książkach. Będą też panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w nominowanych tytułach. Wśród nich odbędą się spotkanie poświęcone nowej literaturze czeskiej Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech z udziałem Petry Hůlovej, autorki nominowanej Macochy i tłumaczek: Julii Różewicz i Agaty Wróbel, a także rozważania o sztuce eseju – opowiadać o niej będą: Olga Drenda, Paweł Mościcki i Marcin Wicha.

Jacek Dukaj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Dukaj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dalej, rozmowa o blokowiskach i ich literackich emanacjach z Beatą Chomątowską, Salcią Hałas i Moniką Milewską oraz debata o tym, co dzieje się gdzieś pomiędzy muzyką a literaturą, a debatować będą: Dorota Masłowska, Paweł Sołtys i Jerzy Jarniewicz. Opowiadać o literaturze postpapierowej będą również Jacek Dukaj i Łukasz Orbitowski.

Petra Hulova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Petra Hulova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Literacka GDYNIA to znakomita promocja polskiej literatury, ceniona zarówno przez krytyków, jak i przez samych autorów. Od samego początku – a to już 13 lat – o tym, które książki zostaną nominowane, a następnie wyróżnione, decyduje niezależna kapituła. Za jej decyzjami, o czym jestem przekonany, stoi tylko piękno i odkrywczość naszej poezji, prozy, eseju i przekładu. Kilka lat temu stworzyliśmy festiwal Miasto Słowa, w tym roku jego bogaty program będzie towarzyszył tradycyjnym wydarzeniom Nagrody, gali a przede wszystkim spotkaniom z nominowanymi i laureatami. Wszystko to po to, by móc opowiadać mieszkańcom o naszej Nagrodzie i zachęcać ich do czytania najlepszej literatury – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Beata Chomatowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Chomatowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Literacka GDYNIA jest wydarzeniem kojarzonym przede wszystkim z czytelnikiem dorosłym. Dlatego też w tym roku organizatorzy postanowili stworzyć, wspólnie z Biblioteką Gdynia, pasmo dla najmłodszych. Nie było łatwo, bo literatura dla dzieci w Polsce ma się świetnie i wybranie najciekawszych propozycji z lawiny arcydzieł sprawiło pewien kłopot. Nie zapomniano też o rodzicach, dla których powołana do życia została specjalna poradnia literacka.

Dopełnieniem programu literackiego jest, po raz pierwszy w tym roku, program filmowy. Wybrane zostały filmy dokumentalne – wiele z nich będzie miało w Gdyni swoją premierę – które uzupełniają i poszerzają tematy spotkań z autorami, osadzają je w światowym kontekście. Jeśli spotkania z nominowanymi eseistami to i film-esej o osobistym muzeum noblisty Orhana Pamuka, jeśli poezja – to i niezwykle odważna Poetka z Arabii na ekranie. Projekcje odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

1. Festiwal Miasto Słowa
Od 27 sierpnia do 2 września 2018 roku
Organizator: Miasto Gdynia
Nagroda Literacka Gdynia

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR