Dzieciństwo

Od 31 sierpnia do 14 października 2018 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Wybór współczesnych fotografii i wideo autorstwa grupy międzynarodowych artystów skupionych na temacie dzieciństwa. Wizerunki dzieci są pozornie urocze, gdy jednak przyjrzymy się im bliżej, dostrzegamy w nich pewne osobliwe cechy, z których wyłania się niepokojący obraz przyszłości człowieka. Współczesne podejście do najmłodszego pokolenia przyniesie w przyszłości oczywiste konsekwencje moralne, społeczne i polityczne.

Patrick Willocq, „Sztuka przetrwania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrick Willocq, „Sztuka przetrwania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie ulega wątpliwości, że dzieciństwo jest najchętniej i najlepiej udokumentowanym etapem w życiu człowieka. Wizerunki dzieci uwiecznia się na zdjęciach o wiele częściej niż zachwycające zachody słońca, Canal Grande w Wenecji, Wieżę Eifa w Paryżu czy Wielki Mur Chiński.

W wyniku upowszechnienia się medium fotografi pod koniec XIX wieku pojawiła się olbrzymia liczba podobnych do siebie zdjęć potomstwa, tworzących coś, co można określić jako historię rodziny w obrazkach. Opowieść rozpoczynała się zazwyczaj tuż po narodzinach, obowiązkowym zdjęciem dziecka leżącego na brzuchu na białej, baraniej skórze, i trwała przez cały okres jego rozwoju, aż do dorosłości. Obecnie, ze względu na postęp technologiczny, ilustrowana historia życia rozpoczyna się jeszcze przed narodzinami, jako że ultrasonografa umożliwia ujrzenie dziecka, kiedy jest ono jeszcze w łonie matki.

Viktoria Sorochniski, „Anna i Eve. Wymiana mądrości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Viktoria Sorochniski, „Anna i Eve. Wymiana mądrości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tego typu zdjęcia, starannie układane w albumie i hołubione, wzbudzały zainteresowanie tylko w kręgu rodziny. Niemniej jednak, niemal od samego początku istnienia fotografii pojawiali się artyści, których ambicją było wyjście poza indywidualne doświadczenie i zgłębienie dzieciństwa jako takiego, co stanowiło o wiele większe przedsięwzięcie. Potraktowali oni zjawisko nie jako biologiczną fazę rozwoju, ale przede wszystkim konstrukt społeczny. Współcześnie to podejście nadal inspiruje artystów.

Anna Skladmann, „Mali dorośli” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Skladmann, „Mali dorośli” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje wybór aktualnych prac, które badają złożoność stanu dzieciństwa, stworzonych przez artystów z Belgii, Chin, Francji, Niemiec, Rumunii i Stanów Zjednoczonych.

Fu Yuzhu, „Deserek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fu Yuzhu, „Deserek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radu Stern jest szwajcarskim historykiem sztuki i kuratorem. W latach 2004–2013 był dyrektorem edukacyjnym Musée de l’Elysée w Lozannie – jednego z najważniejszych muzeów na świecie specjalizujących się w fotografii.

Artyści: Irina Botea Bucan, Fu Yuzhu, Youkine Lefèvre, Betsy Schneider, Anna Skladmann, Viktoria Sorochinski, Patrick Willocq.

Kurator: Radu Stern
Koordynatorka: Paulina Kuhn
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

Dzieciństwo
Od 31 sierpnia do 14 października 2018 roku
Wernisaż: 31 sierpnia, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR