• 2018-08-03

Królewskie Arkady Sztuki

Od 3 sierpnia do 15 września 2018 roku | Zamek Królewski w Warszawie

Dziewiąta edycja festiwalu artystycznego Królewskie Arkady Sztuki, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie od 2010 r., stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z twórczością artystów teatralnych i muzyków, którzy zaprezentują swój kunszt w trakcie 15 występów. O różnorodności oraz atrakcyjności wydarzeń przewidzianych w aktualnym programie będą się mogli Państwo przekonać podczas siedmiu letnich weekendów. Poszczególne występy zaaranżowano w niezwykłej scenerii Arkad Kubickiego, usytuowanych u podnóża ogrodów Zamku Królewskiego, nad brzegiem Wisły.

Orkiestra Sinfonia Viva  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestra Sinfonia Viva (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tegorocznym programie Królewskich Arkad Sztuki znajdą się m.in. prezentacje  polskiego teatru plastycznego. Podczas widowiska Rodzina Poznański Teatr Circus Ferus dokona przewrotnej analizy psychologicznej zbiorowej bohaterki – rodziny. Dekonstrukcji klasycznej formy operowej – lamentu – w zderzeniu z kompozycją współczesną, improwizacją muzyczną oraz tańcem podjął się Teatr Limen Butoh w spektaklu Ogrody opuściły swoje drzewa. W realizacji Lustro postać Brunona Schulza ożywi Leszek Mądzik, który na Scenie Plastycznej KUL od wielu lat z sukcesem wciela swoją niezawodną zasadę „myślenia obrazami”. Czwarty wieczór teatralny wypełni spektakl Hamlet. Sen – projekt Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego, poświęcony zastosowaniu technik pracy ze snami i nieświadomością w praktyce tańca i teatru.

Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowno siedem spotkań w ramach cyklu Arkady Dzieciom – cztery z teatrem i trzy z muzyką. W sekcji teatralnej zaproponowano historię Czerwonego Kapturka, nowatorsko zinterpretowaną przez wykonawców Teatru Malutkiego w przedstawieniu Bajka samograjka. Niezwykłe przygody przytrafią się bohaterowi przedstawienia Teatru Promyk Pan Toti i czarodziejski grzebień. Nie zabraknie też  interaktywnego programu Podróże dookoła świata, prowadzonego przez aktorów Teatru Łata. Podczas spektaklu Księżycowe opowieści Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zabierze widzów z kolei do magicznych krain z różnych stron świata. W ramach atrakcji muzycznych młodym melomanom polecamy warsztaty Dzień dobry, muzyko!. Będą to na pewno trzy niezapomniane przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności. Poprowadzą je dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

Teatr Łata (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Łata (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się „dorosły” program muzyczny festiwalu, który stanowi naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze polskich królów.

Dwa koncerty symfoniczne z przewagą muzyki polskiej, zarówno klasycznej, jak i współczesnej, ze względu na dobór kompozytorów nawiązywać będą do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas pierwszego z tych wieczorów wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, w trakcie drugiego zaś – orkiestra Warsaw Camerata, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, wielka, charyzmatyczna postać polskiej sceny muzycznej.

W solowym recitalu usłyszymy także znakomitego pianistę Pawła Kowalskiego. Tytuł tego koncertu zapowiada jego autorski – ze względu na zróżnicowany dobór kompozytorów – charakter. Nie bez znaczenia pozostaje też niepowtarzalna sceniczna osobowość artysty.

Teatr Limen Butoh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Limen Butoh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak co roku, organizatorzy zadbali też o publiczność spragnioną nieco lżejszego repertuaru. 18 sierpnia artyści z Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin przeniosą widzów w klimat ery swingu – kompozycje m.in. G. Millera, D. Ellingtona czy G. Gershwina dostarczą słuchaczom niezapomnianych wrażeń.

Festiwal od ośmiu lat stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń czy pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także narodzin przyszłych działań artystyczno-kulturalnych. Opiera się na założeniu, że najbardziej efektywną formą współpracy między twórcami są wspólne przedsięwzięcia artystyczne.

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Królewskie Arkady Sztuki
Od 3 sierpnia do 15 września 2018 roku
Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz