• 2018-08-30

Tatsuno Art Project

Od 8 września do 28 października 2018 roku | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Tatsuno jest uroczym miastem zamkowym w południowo-zachodniej części prefektury Hyōgo. Mówi się o nim „małe Kioto prowincji Harima”. Przez cały rok ma łagodny klimat, należący do strefy klimatycznej Setouchi. Popularność starówki tego miasta, otoczonej górami Matoba i Keiro oraz rzeką Ibo, wzrasta ze względu na bogactwo historycznej architektury oraz klimat uliczek przypominających dawny okres.

„Tatsuno Art Project” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tatsuno Art Project” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tatsuno Art Project, organizowany corocznie od 2011 roku, ma na celu zgromadzenie większej liczby gości w mieście, poprzez aktywne skomunikowanie ich z mieszkańcami oraz rozpowszechnianie wybitnych dzieł sztuki z kraju i z zagranicy. Inicjatywa ta ma również umożliwić jak najszersze korzystanie z dóbr kultury Tatsuno, aby nie były one wyłącznie „przechowywane” w mieście.

W latach 2011–2013 Tatsuno Art Project organizowany był pod hasłem Pamięć czasu – Art and Memories, a w roku 2014 jako Polsko-Japoński Festiwal Sztuki „Strumienie” – Flow. W roku 2015 był to Tatsuno Art Project in Paris Pamięć czasu, w roku 2016 Tatsuno Art Project Rezonans czasu i przestrzeni – Resonance of Time and Space, w roku 2017 Tatsuno Art Project in Paris oraz Tatsuno Art Project Szkice sztuki. Tak więc kontynuując te zamierzenia, przedstawiliśmy wybitne dzieła sztuki z udziałem wielu polskich artystów. Nie ustajemy w podejmowaniu coraz to nowych wyzwań: w łączeniu różnych gatunków sztuki, na przykład opery, koncertów i performance; wykorzystujemy charakter naszego miejsca, a nie tylko pokazujemy wybitne prace współczesnej sztuki pięknej. Organizujemy także warsztaty dla lokalnych mieszkańców. Dzięki tej konsekwencji w działaniu nasze przedsięwzięcia są wyraźniej dostrzegane.

„Tatsuno Art Project” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tatsuno Art Project” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tym razem przygotowujemy Tatsuno Art Project in Krakow, łącząc wprost stare miasto Kraków z miastem Tatsuno. Pokażemy osiągnięcia Tatsuno Art Project, który powita ósmą edycję, a jednocześnie zacieśni więź Japonii z Polską, mając na celu coraz intensywniejszą wymianę między narodami poprzez sztukę i kulturę.

Chcielibyśmy złożyć wyrazy wdzięczności artystom i wykonawcom, którzy brali udział w tym projekcie, oraz Fundacji Upamiętniającej Wystawę Światową 1970 w Japonii, która przeznaczyła dotację, a także instytucjom i tym wszystkim, którzy nas w rozmaity sposób wspierali.

„Tatsuno Art Project” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tatsuno Art Project” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach projektu Tatsuno Art Project zapraszamy również:

8 września, godzina 13.00–18.00

  • Sympozjum Tatsuno i Polska z udziałem artystów biorących udział w projekcie (13.00–15.00)
  • Artist talk wraz z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie (15.00–17.00)
  • Koncert Yabuty Shōichiego (17.00–18.00)

9 września, godzina 11.00–12.30

  • Warsztaty dla dzieci i rodziców prowadzone przez Sato Fumikę

Kuratorzy: Akiko Kasuya i Masakazu Miyanaga

Tatsuno Art Project
Idea wystawy: Akiko Kasuya
Od 8 września do 28 października 2018 roku
Wernisaż: 7 września 2018 roku, 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz