• 2018-09-27

16. Warszawskie Targi Sztuki

Od 5 do 7 października 2018 roku | Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie

Już na początku października po raz 16. odbędą się najważniejsze w Polsce targi sztuki. Tradycyjnie, w Warszawie w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego. Ponad 60 galerii sztuki współczesnej z całej Polski (m.in. Zderzak, Piękna Gallery, Galeria Muzalewska, mia Art Gallery, Arttrakt, Galeria Grafiki i Plakatu, Artemis, Rynek Sztuki, Mostra, Beta 16, Artinfo.pl) oraz antykwariatów (m.in. Artykwariat, Galeria 32, DA Rempex, Connaisseur, DA Ostoya , Sopocki Dom Aukcyjnyi Berżera) wezmą udział w tym spektakularnym wydarzeniu kulturalnym. Galeria Esta, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia na 16. WTS zaprezentuje obrazy, obiekty „Awangardy Wrocławskiej” lat 70. i 80. oraz sztukę konceptualną i abstrakcję (m.in. prace Stanisława Dróżdża, Jana Pamuły, Henryka Stażewskiego, Włodzimierza Pawlaka).

Andrzej Dudziński Dudi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Dudziński Dudi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz drugi WTS będzie gościć Galerię Spokojną Wydziału Sztuki Nowych Mediów, warszawskiej ASP. Pojawią się też galerie angielskie, chińskie i niemieckie. Berlińskie „Museum of Future” – „miejsce wspólnych pomysłów dotyczących przyszłości, wolne od wpływów ideologicznych, gdzie nie istnieją żadne sztuczne granice narzucone narodom” wraz z Fundacją Pokolenia Pokoleniom, które zajmuje się upowszechnianiem sztuki współczesnej we współpracy z międzynarodowymi instytucjami zaprezentują prace polskich artystów od lat mieszkających w Niemczech. Angielska galeria Ernesta F. Ochocińskiego po raz kolejny zaskoczy unikatowymi numizmatami, a stare, unikatowe mapy zaoferuje jak zwykle niemiecki Antiquariat Krak. Natomiast artystyczne publikacje zaoferują prestiżowe wydawnictwa takie jak: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Kurtiak i Ley oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Warszawskie Targi Sztuki, to jedyne w swoim rodzaju miejsce gdzie można obejrzeć i kupić prace uznanych już artystów współczesnych m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Tarasina, Józefa Hałasa, młodych ale już z dorobkiem, jak Łukasz Surowiec, Małgorzata Kosiec czy Monika Szwed oraz dzieła wybitnych przedwojennych malarzy (Józef Brandt, Wojciech Wiess, Alfons Karpiński, Wojciech Kossak, Olga Boznańska). Będą też dostępne, coraz bardziej doceniane przez kolekcjonerów fotografie, m.in. Ney Gallery&Prints zaoferuje zdjęcia znanych polskich fotografików ( m.in. Ryszarda Horowitza, Tomka Sikory, Krzysztofa Gierałtowskiego), pojawią się też odlewy z brązu (!) rzeźb Józefa Wilkonia, w kolekcjonerskiej edycji (Limited Edition). Przede wszystkim zależy nam na prezentacji sztuki czystej, nad poziomem artystycznym czuwa Rada Programowa. Czasem musimy dokonywać niełatwych wyborów, jest więcej chętnych niż miejsc – mówi Piotr Lengiewicz, Prezes DA Rempex, organizatora WTS.

Dostępne będzie także rzemiosło artystyczne wysokiej klasy oraz retro biżuteria. Misją WTS jest również działalność edukacyjna. Po raz szósty profesjonalna Pracownia Kwadrat Grafiki Artystycznej Iwony Cur poprowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Spotkania te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jak co roku gościem Pracowni Kwadrat będzie znany plakacista Andrzej Pągowski. Odbędą się też wykłady m.in. o nieznanych aspektach twórczości Wojciecha Fangora, o sytuacji artysty w zderzeniu z rynkiem sztuki, o liderach polskiego rynku sztuki. O kolekcjonowaniu opowiedzą: ikona polskiej krytyki dr Bożena Kowalska i prof. Waldemar Okoń. O miłości do sztuki, przez wielu może nie do końca uświadomionej poświęcony będzie panel dyskusyjny prowadzony przez naczelną redaktor „Arteonu” – Karolinę Staszak. O życiu pomiędzy dowiemy się od znanego nie tylko w Polsce Andrzeja Dudzińskiego Dudiego.

Mojżesz Kisling (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mojżesz Kisling (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tradycyjnie targom towarzyszą wystawy uznanych twórców – prezentowane były już dokonania m.in. Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora i znanej na wszystkich kontynentach Magdaleny Abakanowicz. „Grupa mutantów” jej autorstwa, pokazana na 15. WTS została zakupiona przez wrocławskie Muzeum Narodowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa fotograficzna Witkacego – najbardziej szalonego rodzimego artysty, przedstawiciela polskiej awangardy. W tym roku pokażemy obrazy takich twórców, jak Wojciech Fangor (jego dzieła biją rekordy aukcyjne) i Andrzej Dudziński Dudi, artystów tworzących w różnych stylistykach, którzy wiele lat mieszkali w USA. Cenionych i docenionych nie tylko przez krytyków – dodaje Kama Zboralska, Przewodnicząca Rady Programowej 16. WTS.

Wojciech Fangor jeden z najwybitniejszych rodzimych artystów, którego prace sprawiają wrażenie jakby odrywały się od obrazu i unosiły w kierunku widza. Najpierw malował trójkąty, smugi płynące przez środek obrazu, owale, kwadraty, w końcu koło i kształt fali jako formy odpowiednie do wyrażenia świata iluzji. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Dzieła Fangora wypożyczy Magdalena Summer Fangor, żona nieżyjacego już twórcy oraz warszawska Piękna Gallery. Oprócz wirujących kół i obrazów telewizyjnych będą też prace z ostatnich lat, m.in. pejzaże, dotąd nie pokazywane szerszej publiczności. Prace Dudzińskiego przyjadą prosto z pracowni malarza.

Wojciech Fangor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Fangor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas 16. WTS będzie można kupić niezwykły album FANGORMAGORIE – bohaterem jest Wojciech Fangor, autorem zaprzyjaźniony artysta fotografik Bogdan Sarwiński. Album to obrazy, urojenia, złudzenia, iluzje i fantastyczne wizje, powstałe na skutek obcowania  z Wojciechem Fangorem i Jego sztuką. To poetyckie zdjęcia i teksty Bogdana Sarwińskiego oraz obrazy i rysunki Wojciecha Fangora. Na przedniej  wyklejce nadrukowany jest techniką serigrafii, specjalny rysunek Wojciecha Fangora. W edycji numerowanej na 1-szej stronie wklejony jest hologram z numerem egzemplarza. Na życzenie, może być odbity odcisk palca Wojciecha Fangora oraz facsimile podpisu.

16. Warszawskie Targi Sztuki
Organizator: Dom Aukcyjny Rempex
Od 5 do 7 października 2018 roku
Arkady Kubickiego w Warszawie

Dodaj komentarz