• 2018-09-25

Aleksandra Kalisz. Un/Covered

Od 28 września do 28 października 2018 roku | CSW Znaki Czasu w Toruniu

W swoim malarstwie skupiam się na kobiecym akcie przeplatającym się z ornamentami. Zatracam modelki w tkaninach i staram się sprawić, żeby widz zanurzył się we wciągającą grę ozdobnych materiałów i ciał. Nadaje to obrazom pewną tajemniczość.

Aleksandra Kalisz, Bez tytułu VII (Zielony), 110x170cm, olej na płótnie, 2016(źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Kalisz, Bez tytułu VII (Zielony), 110x170cm, olej na płótnie, 2016(źródło: materiały prasowe organizatora)

Pracuję nad dwoma cyklami – Akt wzoru oraz Nić kobiecości. Płótna przedstawiają wybrane fragmenty kobiecych ciał. Koncentruję się na grze świateł i cieni malujących się na delikatnych i miękkich formach modelek. Maluję detale dłoni, piersi czy nóg i umiejscawiam je w przestrzeniach wypełnionych kolorowymi wzorami. Nadaje to obrazom pewną abstrakcję. Całość emanuje dyskretnym i ulotnym erotyzmem. Chcę ukazać delikatność i subtelność formy ciała w połączeniu z wyrazistością wzorów. Wykorzystuję ornamenty kultur Bliskiego Wschodu – geometryczne wzory Maroko i roślinne motywy Turcji, które fascynują mnie swoją kolorystyką i rytmicznością. Godziny spędzone na monotonnym malowaniu powtarzających się wzorów traktuję jako moment relaksu i skupienia. Ze wspaniałymi ornamentami kultury islamu zetknęłam się po raz pierwszy osiem lat temu w Hiszpanii, gdzie wykształciła się sztuka mudejaru będąca połączeniem tradycji islamskiej i europejskiej. Pochłonęła mnie kultura tego kraju. Oczarowały kolorowe mozaiki i zawiłe ornamenty. Kilka lat później, będąc w Maroko, utwierdziłam się w przekonaniu, że w swojej twórczości chcę połączyć dwa światy: europejski i islamski.

W projekcie Nić kobiecości dalej używam ornamentu, jednak tym razem koronek, które wywodzą się z Europy. Obrazy są bardziej intymne. Głównym tematem projektu są emocje. Mimo że przedstawione na nich modelki nie mają twarzy, ich uczucia odzwierciedlone są przez mowę ciała. Brak portretu sprawia, że postaci są bezimienne. Analizuję naturę kobiet i skupiam się na jej delikatnym i zmysłowym aspekcie, a koronki to podkreślają.

Aleksandra Kalisz

Aleksandra Kalisz, Bez tytułu IV (Czerwony), 110x140cm, olej na płótnie , 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Kalisz, Bez tytułu IV (Czerwony), 110x140cm, olej na płótnie , 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Kalisz – urodzona w Gdyni w 1992 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Portugalii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego w 2016 r. W 2014 roku była stypendystką programu LPP Erasmus na Universidad Complutense w Madrycie. W 2017 roku została finalistką konkursów „Ale sztuka!” i „Promocje”, w którym dostała wyróżnienie Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, wideo oraz tkaniną artystyczną. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Aleksandra Kalisz „Lost”, 100x120cm, olej na płótnie, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Kalisz „Lost”, 100x120cm, olej na płótnie, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zaprasza wszystkie osoby z dysfunkcją wzroku na spotkanie w przestrzeni wystawy Aleksandry Kalisz, w dniu 29 września (sobota), o godz. 13.00: „W związku z małą liczbą wydarzeń w naszym regionie, zakładających uczestnictwo niewidzących i niedowidzących, chcielibyśmy zainicjować taki cykl w toruńskim CSW. Podczas spotkania podjęta zostanie próba audiodeskrypcji dziesięciu wybranych obrazów autorstwa Aleksandry Kalisz. Z artystką będzie można porozmawiać o jej twórczości i inspiracjach. Bezpośrednio po zwiedzaniu wystawy, uczestnicy poproszeni zostaną o wypełnienie anonimowej ankiety, która pomoże rozpoznać potrzeby i oczekiwania osób z dysfunkcją wzroku. Dla uczestników wydarzenia wystawa dostępna będzie bezpłatnie. Każda osoba z dysfunkcją wzroku może przyjść z jedną osobą widzącą”.

Aleksandra Kalisz. Un/Covered
Koordynatorka: Renata Sargalska
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski
Od 28 września do 28 października 2018 roku
Wernisaż: 28 września 2018 roku, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz