• 2018-09-12

Rysunek / Nitka / Pociecha / Warchoł / Wiatr

Od 16 września do 21 października 2018 roku | Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

„Rysunek dość długo czekał na swoje odkrycie. Choć zawsze posiadał swych zdeklarowanych zwolenników czy wręcz wyznawców, powszechnie traktowany był jak coś pośredniego między niematerialną ideą, a tzw. skończonym dziełem” – pisał profesor Maciej Bieniasz w roku 1983 w katalogu wystawy Trzeci ogólnopolski przegląd rysunku studentów wyższych uczelni plastycznych organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydziału Grafiki w Katowicach.

Zdzisław Nitka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Nitka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym samym czasie Zdzisław Wiatr, Adam Pociecha i Paweł Warchoł byli studentami Wydziału Grafiki w Katowicach. Podczas wspomnianego „przeglądu rysunku studenckiego” poznali Zdzisława Nitkę. Zapoczątkowana wtedy przyjaźń dziś owocuje wspólną wystawą, której założenia przedstawia inicjator projektu Zdzisław Wiatr: „Przez blisko czterdzieści lat, każdy z nas podążał własną artystyczną drogą, zdarzało się, że nasze wędrówki prowadziły nas do udziału w tych samych projektach i wystawach. W Częstochowie postanowiliśmy zaprezentować wybrane prace z naszego dorobku w obszarze rysunku, który za każdym razem jest „skończonym dziełem”, czy jest szkicem, ilustracją, czy obrazem. Kiedy używamy piórka i czarnego tuszu, piły łańcuchowej, szlifierki kontowej do wycięcia drzeworytu, igły do rysowania akwaforty, pędzla przy konstruowaniu obrazu, to za każdym razem rysujemy!”.

Ja deklarują artyści: „W czasach gdy techniki druku cyfrowego wypierają tradycyjne metody rysunkowe pragniemy zaprezentować cztery indywidualne formy „tradycyjnego” warsztatu rysunkowego, stosowanych narzędzi, ekspresji i kompozycji. Naszą prezentacją pragniemy zaznaczyć, że rysunek jest dla nas najważniejszy”.

Zdzisław Nitka urodził się w Obornikach Śląskich w 1962 roku. Od 1976 do 1981 roku uczył się we wrocławskim liceum plastycznym pod kierunkiem Zbigniewa Paluszaka i Jerzego Rosołowicza. W stanie wojennym przez cztery miesiące był internowany w więzieniu w Nysie. W latach 1982–1987 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w pracowniach profesorów Jerzego Zyndwalewicza, Aleksandra Dymitrowicza i Józefa Hałasa – u którego zrealizował dyplom i został asystentem. W 1986 roku jako student zadebiutował w wystawie Ekspresja lat 80-tych w Sopocie. W kolejnych latach uczestniczył w wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą – Warszawie (1988), Kopenhadze, Moskwie, Amsterdamie (1989), Nowym Jorku (1993), Pradze (2001), Kijowie (2004), Berlinie, Bazylei (2006), Brukseli (2011), Wiesbaden (2012), Sankt Petersburgu, Berlinie (2015) oraz Lwowie (2016). Retrospektywne wystawy jego prac urządzono w latach 2008–2009 w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Miejskim we Wrocławiu, CSW Łaźnia w Gdańsku i Galerii Zamojskiej w Zamościu. W obecnym roku, w Obornikach Śląskich, miejscu swojego zamieszkania, zrealizował rzeźbę poświęconą Otto Muellerowi, słynnemu ekspresjoniście, który umarł tutaj w 1930 roku. Zdzisław Nitka równolegle z malarstwem, zajmuje się rysunkiem, grafiką (specjalizacja drzeworyt), realizuje również happeningi malarskie. Jest wielbicielem Boba Dylana i zdeklarowanym ekspresjonistą. Od 2011 roku prowadzi Pracownię Malarstwa w macierzystej uczelni.

Adam Pociecha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Pociecha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Pociecha urodził się w 1958 roku w Balinie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu w 1978 r. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach ukończył dyplomem w 1987 r. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1986-87, 1988-89 oraz w 1990 r. W Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pracuje od 1988 , a od 2010 na stanowisku profesora nadzwyczajnego ASP . Pracuje również w WST w Katowicach na stanowisku profesora . Od 1990 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków . W 1993 roku został członkiem honorowym Artystów Niemieckich Okręgu Westfalii i międzynarodowej grupy artystów miasta Langenfeld . Brał udział w 60 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą oraz uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych. Jest kuratorem wielu wystaw i projektów. Nagradzany kilkakrotnie za rysunek i grafikę.

Paweł Warchoł (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Warchoł (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Warchoł artysta grafik, urodzony w 1958 r. w Krakowie. W 1979 r. roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu Nowym, w 1984 r. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Jest twórcą wielu cykli rysunkowych wykonywanych tuszem na kartonach, m.in. Holzmachiny, Oratio, Warchoły, Pancerniki. Prace prezentował na ponad stu wystawach indywidualnych m. in. w Berlinie, Münster, Dachau, Haidelbergu, Norymberdze, Barcelonie, Pilźnie, Ostrawie, Żylinie, Budapeszcie, Amsterdamie. W Polsce m. in. w Warszawie, Toruniu, Szczecinie, Lublinie, Wrocławiu oraz wielokrotnie w Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej i w Oświęcimiu. Jego rysunki były eksponowane na ponad 500 wystawach w kraju i za granicą, w tym na wszystkich najważniejszych wystawach, biennale i triennale rysunku na świecie, gdzie były nagradzane i wyróżniane. Prace w wielu Muzeach, kolekcjach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Zdzisław Wiatr, „Zimowe łąki 1. Karcz sosnowy ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Wiatr, „Zimowe łąki 1. Karcz sosnowy ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Wiatr urodzony w 1960 roku w Głubczycach. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1981-86. Dyplom z wyróżnieniem. W latach 1986–87 stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Prof. nadzwyczajny w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Współpracował z miesięcznikiem ,,Res Publica” oraz Oficyną Wydawniczą ERRATA w Warszawie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem i fotografią. Zrealizował 50 wystaw indywidualnych, brał udział w blisko 260 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą w większości wystawach rysunku i grafik.

Rysunek / Nitka / Pociecha / Warchoł / Wiatr
Od 16 września do 21 października 2018 roku
Wernisaż 15 września 2018 roku, godz.17.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR