• 2018-11-21

25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

Od 20 do 25 listopada 2018 roku | Kraków

25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima odbywa się w dniach od 20 do 25 listopada 2018 roku w Krakowie. Festiwal obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. W programie jubileuszowej edycji znajdzie się wiele okolicznościowych akcentów.

Kadr z filmu „Żółta łódź podwodna”, reż. George Dunning (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Żółta łódź podwodna”, reż. George Dunning (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyjątkowa nagroda dla Artysty 25-lecia festiwalu E&A, w postaci statuetki Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego, trafi do rąk czeskiego twórcy Jana Švankmajera. Z tej okazji zobaczymy jego najnowszy pełnometrażowy film Owady, a 10. najlepszych krótkometrażowych filmów czeskiego surrealisty przedstawi Dyrektor Artystyczny festiwalu Bogusław Zmudziński. Jubileuszowym akcentem o szczególnym znaczeniu będzie inauguracyjna projekcja filmowa: z okazji 50-lecia światowej premiery zaprezentowana zostanie Żółta łódź podwodna George’a Dunninga, legendarny animowany film muzyczny z utworami Beatlesów.

Jak co roku, odbędą się trzy konkursy krótkich metraży. W najstarszym konkursie ETIUDA weźmie udział 35 etiud studenckich z 15 krajów, które oceni i nagrodzi statuetkami Dinozaurów jury pod przewodnictwem reżysera Janusza Kondratiuka. Na kilku seansach przypomniane zostaną też pamiętne studenckie etiudy, które zdobyły laury w ubiegłych edycjach festiwalu. Jubileuszowa ANIMA, czyli międzynarodowy konkurs krótkometrażowej animacji, będzie wyjątkowa. Wśród 61 filmów (spośród 1900 zgłoszonych) walczących o statuetki Jabberwockych znajdą się najnowsze animacje laureatów Grand Prix poprzednich edycji: Priita Pärna (Estonia), Patricka Boucharda (Kanada), Georgesa Schwizgebela i Claudiusa Gentinetty (Szwajcaria), Svetlany Filippovej (Rosja) oraz Marty Pajek i Pauliny Ziółkowskiej (Polska). W tej rywalizacji nagrody przyzna jury kierowane przez nominowanego do Oscara Paula Driessena. Organizowany po raz drugi konkurs animacji polskiej ANIMA.PL obejmie 40. polskich filmów, z ponad 100 zgłoszonych. W tym konkursie statuetki Żmija wręczy jury, którego przewodniczącym jest polski twórca i pedagog Hieronim Neumann.

Plakat 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda& Anima (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda& Anima (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie Etiudy&Animy znajdzie się uroczystość wręczenia dorocznej nagrody dla wybitnego artysty i pedagoga, której laureatką zostanie Ewa Braun, zdobywczyni Oscara za dekorację wnętrz do filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga. W stałym cyklu swoje autoportrety przedstawią twórcy animacji: Holender Paul Driessen, Estończyk Űlo Pikkov i Kanadyjczyk Steven Woloshen. W cyklu Między mediami poznamy twórczość Czecha Petra Skáli, nominowanego do Oscara Austriaka Virgila Widricha i Polaków Wojciecha Bąkowskiego i Łukasza Rondudy. W 50-tą rocznicę stłumienia „praskiej wiosny” pokazane zostaną dokumenty o czeskim zrywie, a filmem Miloš Forman: co cię nie zabije przypomniana zostanie postać niedawno zmarłego czeskiego reżysera. Z kolei w 60-lecie sukcesu filmu Dom Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka na EXPO 58 w Brukseli tych wybitnych, polskich artystów przywołają filmy Adam 2 Lenicy i Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka Kuby Mikurdy.

Organizatorzy zapraszają również na pokazy najnowszych animowanych filmów pełnometrażowych, m.in.: Captain Morten and the Spider Queen Kaspara Jancisa, This Magnificent Cake! Emmy De Swaef i Marca Jamesa Roelsa, Jeszcze dzień życia Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, Laika Aurela Klimta, Seder – Masochizm Niny Paley i La Casa Lobo Cristóbala Leóna i Joaquiny Cociñy.

Program jubileuszowej edycji festiwalu zamkną liczne warsztaty, wykłady i promocje, a także międzynarodowa konferencja branżowa Animacja, fabuła, dokument – o synergii połączeń, poświęcona współczesnemu przenikaniu się zazwyczaj oddzielnych rodzajów twórczości filmowej.

25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
Od 20 do 25 listopada 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz