• 2018-11-26

Wystawa Coming Out 2018 w Koneserze

Od 30 listopada do 21 grudnia 2018 roku | Centrum Praskie Koneser w Warszawie

30 listopada odbędzie się wernisaż 10. edycji wystawy Coming Out prezentującej 34 najlepsze prace dyplomowe studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie to już na stałe wpisało się do kulturalnego kalendarza stolicy. W tym roku prace najzdolniejszych studentów zaprezentowane zostaną w nowoczesnej przestrzeni Centrum Praskiego Koneser w Warszawie.

Wystawa Coming Out 2018 to niezwykłe wydarzenie promujące sztukę młodych artystów, absolwentów dziewięciu wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – malarstwa, rzeźby, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, architektury wnętrz, wzornictwa, sztuki mediów, scenografii oraz zarządzania kulturą wizualną. Wystawa jest doskonałą okazją do spotkania miłośników sztuki, bywalców wydarzeń kulturalnych, krytyków, dziennikarzy, a także animatorów kultury. Wydarzenie od lat cieszy się ogromną popularnością. Zeszłoroczną edycję wystawy odwiedziło ponad 7 tys. osób.

Wystawa „Coming Out 2018” w Koneserze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Coming Out 2018” w Koneserze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzięki Coming Out nasi absolwenci mają niepowtarzalną sposobność zaprezentowania swoich prac, a także nawiązania relacji z odbiorcami sztuki i pierwszymi potencjalnymi klientami. Przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest promowanie najlepszych absolwentów oraz ich wsparcie w rozpoczęciu ich karier zawodowych. Obserwowanie rozwoju tych karier na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat to wielka satysfakcja wynikająca z przekonania, że wybraliśmy właściwy kierunek. To, co traktujemy jako powinność uczelni wobec jej wychowanków, stało się dla niektórych szansą, którą umieli wykorzystać. Wspaniałe jest, że to obecnie znane nazwiska w świecie sztuki, wielokrotne nagradzani młodzi twórcy, odnoszący sukcesy projektanci i nauczyciele akademiccy
– komentuje prof. Paweł Nowak, kurator wystawy i dyrektor galerii Salon Akademii.

Tegoroczne dyplomy są przykładem szukania nowych środków artystycznego wyrazu oraz zacierania granic między różnymi dziedzinami sztuki – muzyką, rzeźbą, multimediami, performansem (np. w dyplomie Ewy Dąbrowskiej Do siebie). Młodzi twórcy świadomie wybierają z całego spectrum dostępnych środków artystycznych to, co najlepiej wyraża indywidualność. Wielu z nich w swoich pracach odwołuje się do wartości im bliskich: związków z rodziną, otoczeniem znanym z dzieciństwa, naturą (np. praca Agnieszki Bielak Dorosłam). Z tych punktów odniesienia młodzi artyści wyruszają w przyszłość. Czasami są pełni obaw oraz zmiennych pragnień (Kornelia Dzikowska Rzecz o pragnieniu). Odnoszą się do problemów współczesności: stereotypów, szumu informacyjnego, wyobcowania (Piotr Dudek News – ilustrowany serwis informacyjny, Sebastian Winkler Wielka ryba). Szukają klucza do świadomości odbiorcy, będącej produktem chwiejnej, współczesnej rzeczywistości. Tłumaczą tę rzeczywistość i oswajają dzięki projektowaniu, także projektowaniu przyjaznego otoczenia.

Wystawa „Coming Out 2018” w Koneserze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Coming Out 2018” w Koneserze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrząc w przyszłość jestem przekonany, że wszystko jest możliwe. Nie wiem, co się stanie w przyszłości, ale wiem, że będzie dobrze. – mówi o swojej pracy Marceli Adamczyk, absolwent Wydziału Malarstwa.

Ten niezwykle optymistyczny przekaz towarzyszący dyplomowi Adamczyka To i tamto moje. Sentymentalna futurologia jest dla organizatorów trafnym podsumowaniem dziesięciu lat projektu otwierającego nowy rozdział w życiu kolejnego rocznika absolwentów.

Coming Out 2018
Wernisaż: 30 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa: Od 30 listopada do 21 grudnia 2018 roku, godz. 10.00–18.00
Centrum Praskie Koneser, Pl. Konesera 3 (Butelkownia)

Dodaj komentarz