• 2018-12-11

11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Od 8 do 16 grudnia 2018 roku | Kraków

W Krakowie trwa 11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Podobnie jak w poprzednich latach, Boska Komedia prezentuje najważniejsze przedstawienia sezonu teatralnego rekomendowane przez komisję selekcyjną, które zostaną ocenione przez międzynarodowe jury.

11. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (źródło:materiały prasowe organizatora)

11. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (źródło:materiały prasowe organizatora)

Inferno

Najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jest Inferno, czyli konkurs polski. Najlepsze przedstawienia sezonu walczą o statuetki Boskiego Komedianta w dziewięciu kategoriach: za najlepsze przedstawienie, najlepszy zespół, reżyserię, muzykę, scenografię oraz za najlepsze pierwszo i drugoplanowe role kobiece i męskie. W tym roku w konkursie zobaczymy 14 spektakli:

W Wyjeżdżamy, według Hanocha Levina, Krzysztof Warlikowski tworzy przejmującą opowieść o sobie, rówieśnikach, swoich aktorach, własnych oraz widzów zmaganiach z czasem. To smutna opowieść o tym, że ucieczki nie ma. Przeszłość własna, ojczyzny, nieudanych związków, rozbitych rodzin, depresji i przemijania dogoni nas wszędzie. Jacek Głomb pokaże Biesy Fiodora Dostojewskiego, klasyczną pozycję o okrucieństwie i inwigilacji władzy, mechanizmach manipulacji, niezależnie od tego kto – władza czy opozycja – manipuluje. Dwa bardzo ważne przedstawienia ubiegłego sezonu poruszają kwestię polskiego antysemityzmu, który niczym odcięta głowa hydry ciągle odrasta. Magda Umer i Krystyna Janda w poruszających Zapiskach z wygnania, korzystając ze wspomnień Sabiny Baral, opowiadają o losie Żydów zmuszonych do wyjazdu po marcu 1968 roku.

„Wyjeżdżamy”, reż. K. Warlikowski, fot. M. Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wyjeżdżamy”, reż. K. Warlikowski, fot. M. Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

O pogromie kieleckim opowiada natomiast przedstawienie Remigiusza Brzyka 1946. Po II wojnie światowej do Kielc powrócili Żydzi, którym udało się przeżyć Holocaust. Plotka o rzekomym porwaniu przez przedstawiciela tej grupy polskiego chłopca  rozpętała tragiczną w skutkach agresję, której ofiarą było 40 Żydów. Mroczny biegun depresji i szaleństwa eksploruje Maja Kleczewska i wcielająca się w rolę kobiety na skraju załamania nerwowego Sandra Korzeniak w przedstawieniu Pod presją. Matka, żona, skrzywdzona córka w pułapce oczekiwań, z której nie ma ucieczki. Dwukrotny laureat Grand Prix Boskiej Komedii za Apokalipsę (2015) i Wszystko o mojej matce (2016) w tym roku zaprezentuje krakowskiej publiczności dwa najnowsze spektakle: Żaby z Teatru Studio oraz Czarne papugi z Teatru im. J. Słowackiego. Oba przedstawienia tworzą, jak zwykle u tego reżysera, intymną przestrzeń poznawczą zarówno dla samych artystów, jak i dla widzów.

„Pod presją”, reż. M. Kleczewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pod presją”, reż. M. Kleczewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co wpływa na ruch ciała, co nasze ciała mówią o naszym pochodzeniu, osobowości, biografii, historii – zastanawiają się reżyser Wojtek Ziemilski i choreografka Maria Stokłosa. Spektakl dla turystów jest koprodukcją Komuny Warszawa ze słoweńskim teatrem Mladinsko. Marcin Wierzchowski, reżyser nagrodzonego w 2017 roku Sekretnego życia Friedmanów, w tej edycji festiwalu pokaże Hańbę według powieści J. M. Coetzee’ego. Człowiek w skrajnej sytuacji, wina i kara, machina kłamstwa i przemocy, tematy, które powracają w spektaklach tego reżysera. W Konformiście 2029 Bartosz Szydłowski oraz kolektyw teatru Łaźnia Nowa przyglądają się pokusom konformizmu w historycznym momencie zmiany i chaosu. Dlaczego kogoś wychowanego w duchu prawdy i wolności kusi faszyzm i pogwałcenie prawa? Gdy historia powie: „sprawdzam”, ilu spośród nas okaże się tytułowymi konformistami?

Rodzina jako alegoria wojny. Chorwacka pisarka Vedrana Rudan, autorka Murzynów we Florencji, a za nią reżyserka Iwona Kempa, próbują przyjrzeć się bałkańskim traumom i poszukać odpowiedzi na pytanie, jak mogło dojść do bratobójczej wojny. Wśród przedstawień konkursowych zobaczymy także tegorocznego laureata Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, czyli Zagubionego chłopca Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego. To spektakl dla młodego widza, starający się przetworzyć baśniowe archetypy i dostosować je do języka kultury współczesnej.

Kolejny spektakle to Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej na podstawie tekstu Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru. To wielowątkowe przedstawienie badające społeczne emocje, zwyczaje, a przede wszystkim – formujące się w oparciu o system wartości wyznawany w danym czasie, obywatelskie dążenia i aspiracje, których kształt zależy również od umiejętności trafnego rozpoznania zastanej sytuacji społecznej i politycznej.

Zestaw przedstawień konkursowych zamyka Wujaszek Wania w reżyserii Iwana Wyrypajewa, w gwiazdorskiej obsadzie – przedstawienie, wydawałoby się, na wskroś klasyczne, zgodne z literą tekstu, jednak wyczuwalny styl Wyrypajewa nadaje spektaklowi „groteskowego cudzysłowu” i podnosi do rangi jednego z ciekawszych wydarzeń sezonu.

Jurorami konkursu głównego są: Ana Marta Pizarro – dyrektor Iberoamerykańskiego Festiwalu Teatralnego w Bogocie (FITB), Igor Lozada – kurator teatralny i producent (Meksyk), Ivan Medenica, dyrektor artystyczny Belgradzkiego Festiwalu Teatralnego, Zane Kreicberga – dyrektorka Instytutu Teatralnego na Łotwie, i Antonio Araujo, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sao Paulo (MITsp).

Paradiso – Nowe Energie

Sekcja, która jest prawdziwym motorem festiwalu, co roku prezentowała poszukiwania młodych twórców teatru. Teraz rozszerza się także na inne pola sztuk
performatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem nowej choreografii.

Paweł Sakowicz, jeden z najciekawszych polskich choreografów, pokaże Jumpcore inspirowany biografią Freda Herko, kultowego amerykańskiego tancerza, znanego m. in. z wczesnych filmów Andy’ego Warhola, Ewa Rucińska poszuka odpowiedzi na pytanie o o, co wieszcze narodowi napisaliby o Polsce 2017 roku (Wieszcze), Jędrzej Piaskowski na nowo odczyta Trzy siostry Czechowa, a Renata Piotrowska-Auffret w swoim performansie zajmie się kobiecym ciałem wobec społecznych oczekiwań i presji (Wycieka ze mnie samo złoto). Debiutujący w roli reżysera Mateusz Pakuła odwoła się do losów Percivala Lowella, niedoszłego odkrywcy Plutona (Pluton p-brane), a Małgorzata Wdowik poszuka źródeł naszych lęków (Strach). W programie prezentujemy również dwa spektakle dyplomowe studentów krakowskiej AST – Gwałt na Lukrecji w reżyserii Marcina Libera oraz Kongres nie do końca futurologiczny Pawła Miśkiewicza.

W ramach Paradiso zapraszamy na otwartą debatę dotyczącą polskiego teatru, który zostanie skomentowany przez grupę młodych litewskich reżyserów i studentów znakomitej artystki Yany Ross.

Purgatorio

Purgatorio to wydarzenia towarzyszące głównemu programowi: spektakle, spotkania, debaty. Boską Komedię 8 grudnia otworzył premierowy Mistrz i Małgorzata Pawła Passiniego w Teatrze Ludowym (teatr-laureat zeszłorocznego festiwalu) oraz Metafizyka dwugłowego cielęcia w reżyserii Natalii Korczakowskiej – koprodukcja Teatru Studio i California Institute of the Arts. 8 grudnia odbyło się także specjalne, festiwalowe spotkanie z cyklu Sztuka myślenia (spotkania teatralno-filozoficzne organizowane cyklicznie przez Teatr im. J. Słowackiego). Gośćmi prof. Piotr Augustyniaka i Bartosza Szydłowskiego był Krystian Lupa.

11. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponadto, jak co roku, w sekcji zostaną zaprezentowane spektakle krakowskich teatrów, m.in. Teatru Barakah, Teatru Bagatela, oraz spotkania z artystami i tematyczne debaty.

Program 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

8 grudnia / sobota

Purgatorio: wydarzenia towarzyszące

 • 12.00 Sztuka myślenia: Dziwny jest ten świat – goście: Krystian Lupa – prowadzenie: prof. Piotr Augustyniak, Bartosz Szydłowski → Małopolski Ogród Sztuki
 • 18.00 Mistrz i Małgorzata – reż. Paweł Passini → Teatr Ludowy
 • 21.30 Wałęsa w Kolons – reż. Bartosz Szydłowski → Teatr Łaźnia Nowa

9 grudnia / niedziela

Purgatorio: wydarzenia towarzyszące

 • 12.00 Performer cyfrowy w Physical Actor Training – goście: prof. Paul Allain – prowadzenie: Dariusz Kosiński → Małopolski Ogród Sztuki
 • 18.00 Spotkanie po spektaklu Spektakl dla turystów – goście: Wojtek Ziemilski, Maria Stokłosa → Teatr Ludowy
 • 20.40 Spotkanie po spektaklu Pluton p-brane  goście: Jan Peszek, Mateusz Pakuła → Teatr Łaźnia Nowa

Inferno: polski konkurs

 • 12.00 Rok z życia codzienego w Europie Środkowo-Wschodniej / reżyseria: Monika Strzępka → Narodowy Stary Teatr
 • 16.00 Spektakl dla turystów / reżyseria: Wojtek Ziemilski → Teatr Słowackiego
 • 18.30 Biesy  reżyseria: Jacek Głomb → Narodowy Stary Teatr
 • 19.00 Czarne Papugi – reżyseria: Michał Borczuch → Małopolski Ogród Sztuki

Paradiso: nowe energie

 • 19.00 Pluton p-brane / reżyseria: Mateusz Pakuła → Teatr Łaźnia Nowa

10 grudnia / poniedziałek

Purgatorio: wydarzenia towarzyszące

 • 12.00 Dyrektorki. Dyskusja panelowa – goście: Małgorzata Bogajewska, Dorota Ignatiew, Małgorzata Szydłowska – prowadzenie: Jacek Cieślak → Małopolski Ogród Sztuki
 • 17.15 Spotkanie po spektaklu Czarne papugi – goście: Michał Borczych, Alejandro Moreno Jashes → Małopolski Ogród Sztuki

Inferno: polski konkurs

 • 16.00 Czarne papugi / reżyseria: Michał Borczuch → Małopolski Ogród Sztuki
 • 18.30 Konformista 2029 / reżyseria: Bartosz Szydłowski → Teatr Łaźnia Nowa

Paradiso: nowe energie

 • 19.00 #Gwałt na Lukrecji / reżyseria: Marcin Liber → AST: Scena 210
 • 21.00 Pluton p-brane / reżyseria: Mateusz Pakuła → Teatr Łaźnia Nowa
 • 21.30 Trzy siostry / reżyseria: Jędrzej Piaskowski → Teatr Słowackiego

11 grudnia / wtorek

Purgatorio: wydarzenia towarzyszące

 • 12.00 Dramat i sztuka pisania na scenę. Dyskusja panelowa – goście: Jakub Roszkowski, Mateusz Pakuła – prowadzenie: Jacek Cieślak → Małopolski Ogród Sztuki
 • 16.00 Dzieci z dworca ZOO / reżyseria: Sebastian Oberc → Teatr Barakah
 • 19.45 Spotkanie po spektaklu Pod presją – goście: Maja Kleczewska  prowadzenie: Jacek Wakar →  ICE Kraków

Inferno: polski konkurs

 • 18.00 Pod presją / reżyseria: Maja Kleczewska → ICE Kraków
 • 20.30 Żaby / reżyseria: Michał Borczuch → Narodowy Stary Teatr
 • 20.30 Konformista 2029 / reżyseria: Bartosz Szydłowski → Teatr Łaźnia Nowa

Paradiso: nowe energie

 • 15.00 Wieszcze / reżyseria: Ewa Rucińska → Teatr Słowackiego

12 grudnia / środa

Purgatorio: wydarzenia towarzyszące

 • 11.00 Warany z Komodo – pokaz filmu Michała Borczucha → Małopolski Ogród Sztuki
 • 13.00 Zakulisowe współpracowniczki Michała Borczucha. Dyskusja Panelowa goście: Natalia Gorzelańczyk, Areta Nastazjak, Magdalena Kownacka, Maria Lejman-Kasz – prowadzenie: Monika Kwaśniewska, Katarzyna Waligóra → Małopolski Ogród Sztuki
 • 16.00 Warany z Komodo – pokaz filmu Michała Borczucha → Małopolski Ogród Sztuki
 • 18.00 Spotkanie po spektaklu Murzyni we Florencji – goście: Iwona Kempa  prowadzenie: Jacek Wakar →  Kawiarnia Literacka
 • 22.30 Spotkanie po spektaklu Wujaszek Wania  goście: Karolina Gruszka, Iwan Wyrypajew  prowadzenie: Łukasz Maciejewski → Teatr Słowackiego

Inferno: polski konkurs 

 • 16.00 Murzyni we Florencji / reżyseria: Iwona Kempa → Teatr Nowy
 • 18.30 Zagubiony chłopiec / reżyseria: Paweł Passini → Narodowy Stary Teatr
 • 20.30 Wujaszek Wania / reżyseria: Iwan Wyrypajew → Teatr Słowackiego

Paradiso: nowe energie

 • 19.00 Kongres (nie do końca) futorologiczny / reżyseria: Paweł Miśkiewicz → AST, Scena 21
„Konformista 2029”, reż. B. Szydłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Konformista 2029”, reż. B. Szydłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

13 grudnia / czwartek

Purgatorio: wydarzenia towarzyszące

 • 15.00 Trzeba mieć pogląd na świat. Między sztuką a odpowiedzialnością – goście: Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr – prowadzenie: Jacek Wakar → Małopolski Ogród Sztuki
 • 22.10 Spotkanie po spektaklu 1946 – goście: Remigiusz Brzyk, Tomasz Śpiewak – prowadzenie: Tomasz Domagała → Narodowy Stary Teatr
 • 22.30 Metafizyka dwugłowego cielęcia / reżyseria: Natalia Korczakowska → Małopolski Ogród Sztuki

Inferno: polski konkurs 

 • 16.00 Hańba / reżyseria: Marcin Wierzchowski → Teatr Ludowy
 • 20.30 1946/ reżyseria: Remigiusz Brzyk → Narodowy Stary Teatr

Paradiso: nowe energie

 • 14.00 Wycieka ze mnie samo złoto / reżyseria: Renata Piotrowska-Auffret → Teatr Łaźnia Nowa

14 grudnia / piątek

Purgatorio: wydarzenia towarzyszące

 • 12.00 Spotkanie z Jurorami Festiwalu Boska Komedia – goście: Antonio Araujo, Igor Lozada, Ivan Medenica, Anamarta de Pizzaro – prowadzenie: Jacek Cieślak → Małopolski Ogród Sztuki
 • 14.00 Dom dźwięku / reżyseria: Wojtek Blecharz → Małopolski Ogród Sztuki
 • 15.00 Dom dźwięku / reżyseria: Wojtek Blecharz → Małopolski Ogród Sztuki
 • 20.00 Spotkanie po spektaklu Wyjeżdzamy / goście: Krzysztof Warlikowski, zespół aktorów – prowadzenie: Łukasz Maciejewski → Teatr Łaźnia Nowa

Inferno: polski konkurs 

 • 17.00 Wyjeżdżamy / reżyseria: Krzysztof Warlikowski → Teatr Łaźnia Nowa
 • 19.00 1946/ reżyseria: Remigiusz Brzyk → Narodowy Stary Teatr

Paradiso: nowe energie

 • 21.00 Strach / reżyseria: Małgorzata Wdowik → Narodowy Stary Teatr

15 grudnia / sobota

Purgatorio: wydarzenia towarzyszące

 • 12.00 Planeta Warlikowski – goście: Antonio Araujo, Igor Lozada, Ivan Medenica, Anamarta de Pizzaro – prowadzenie: Jacek Cieślak → Małopolski Ogród Sztuki
 • 20.00 Spotkanie po spektaklu Zapiski z wygnania / goście: Krystyna Janda – prowadzenie: Łukasz Maciejewski → Teatr Łaźnia Nowa

Inferno: polski konkurs 

 • 18.00 Wyjeżdżamy / reżyseria: Krzysztof Warlikowski → Teatr Łaźnia Nowa
 • 18.00 Zapiski z wygnania / reżyseria: Magda Umer → Narodowy Stary Teatr

Paradiso: nowe energie

 • 15.00 Jumpcore / reżyseria: Paweł Sakowicz → Małopolski Ogród Sztuki

16 grudnia / niedziela

Inferno: polski konkurs 

 • 16.00 Zapiski z wygnania / reżyseria: Magda Umer → Narodowy Stary Teatr
 • 19.00 Zapiski z wygnania / reżyseria: Magda Umer → Narodowy Stary Teatr

Paradiso: nowe energie

 • 15.00 Miłosna wojna stulecia / reżyseria: Eva Rysova → Teatr Łaźnia Nowa

11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Od 8 do 16 grudnia 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz