• 2018-12-04

Joanna Concejo. Concetto

Od 6 grudnia 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku | Galeria Curators'Lab w Poznaniu

Tytuł wystawy Concetto (wł. koncept, pomysł, idea) pozwala odkrywać twórczość artystki przez pryzmat zabiegu formalnego, stosowanego nade często w stylu określanym jako manieryzm (XVI/XVII w).

Joanna Concejo, „Studnia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Concejo, „Studnia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konceptyzm i metaforyzm obecny w sztuce manierystycznej przejawia się w jednoczesnym ujęciu, często przeciwstawnych kategorii – braku/nadmiaru, napięcia/wyciszenia, zamknięcia/otwarcia itd. Ta występująca osobliwość przeciwieństw, charakterystyczne operowanie przede wszystkim odcieniami szarości i swoboda w podejściu do ilustrowanego tematu, składają się na oryginalność rysunków artystki.

Prezentowane prace przypominają nam także o wciąż mocno zakorzenionej sile mitów, obecnych w różnej postaci w folklorze i baśniach. Język obrazów Joanny Concejo korzystający z skarbnicy legend mówi dzięki temu równie mocno, a czasem wręcz przebija tekst, któremu towarzyszy.

Na wystawie będą prezentowane oryginalne rysunki, które posłużyły jako ilustracje do takich tytułów jak: Czerwony kapturek (część w załączniku), Kiedy dojrzeją porzeczki, Zagubiona dusza (część w załączniku) i wiele innych.

Joanna Concejo, „Las po wszystkim” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Concejo, „Las po wszystkim” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Concejo (1971) – graficzka, ilustratorka, autorka książek wizualnych. Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w I Pracowni Plakatu prof. Grzegorza Marszałka). Od 1998 roku na stałe mieszka w Paryżu. W 2002 roku prace artystki prezentowane były na Busan Biennale w Korei Południowej. Od 2003 roku odbył się szereg wystaw z udziałem jej dzieł, m.in. w Chelles (we Francji), w galerii Plattform w Berlinie, w galerii Public w Paryżu. Od 2004 roku, po sukcesie na Międzynarodowych Targach Książki dla dzieci i młodzieży w Bolonii pracuje głównie w dziedzinie ilustracji. Jest autorką ilustracji i prac graficznych do kilkunastu książek, które ukazują się regularnie we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii i w Polsce ( Dym, Książę w cukierni, Czerwony Kapturek, Dzikie łabędzie, Kiedy dojrzeją porzeczki i Zagubiona dusza). W 2013 roku otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w kategorii najlepsza książka roku za Księcia w cukierni. Do opowieści Marka Bieńczyka autorka zaprojektowała nie tylko ilustracje, ale także opracowała architekturę wydawnictwa w postaci ponad sześciometrowej harmonijki.

W 2018 roku za ilustracje do tekstu Zagubionej duszy Olgi Tokarczuk artystka otrzymała wyróżnienie Bologna Ragazzi Award. Na stałe współpracuje z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole (Macerata we Włoszech). Jej prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych (m.in. Włoszech, Francji, Anglii, Iranie, Portugalii).

Joanna Concejo, „W kawiarni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Concejo, „W kawiarni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentowana będzie także w Galerii Design UAP, ul. Wolnica 9 (budynek E Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu).

Joanna Concejo. Concetto
Kurator: Piotr Grzywacz
Koordynacja: Agata Tratwal
Wernisaż: 6 grudnia 2018 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2019 roku
Galeria Curators’Lab w Poznaniu

Dodaj komentarz