• 2019-02-12

Fernando Menis – Backstage

Od 16 lutego do 7 kwietnia 2019 roku | Muzeum Architektury we Wrocławiu

Hiszpański architekt Fernando Menis prosto z Berlina zabiera do Wrocławia swoją wystawę „Backstage”. Już od 15 lutego będzie ją można zobaczyć w Muzeum Architektury. Ekspozycja stanowi retrospektywę twórczości pracowni Menis Arquitectos. Zostaną na niej przedstawione modele obiektów ukończonych i będących w fazie realizacji.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Jakub Certowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Jakub Certowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

W środowisku architektonicznym nikomu nie trzeba przedstawiać pochodzącego z Wysp Kanaryjskich Fernando Menisa. To znany i ceniony architekt o niepowtarzalnym stylu i zamiłowaniu do akustyki i recyklingu. W Polsce dał się poznać dzięki prekursorskiemu projektowi Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. Otrzymał za nie nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie za najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Na świecie projekt Centrum Jordanki można było zobaczyć m.in. na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji czy też podczas Międzynarodowego Kongresu „Asocret” w Kolumbii.

Najbardziej znane realizacje Menisa to m.in. pływający basen kąpielowy na Szprewie w Berlinie, który powstał w wyniku recyklingu starej barki. Kolejny to Centrum Kulturalno-Kongresowe Magma na Teneryfie; miejsce, w którym odbywają się różne wydarzenia, takie jak targi motoryzacji, kongresy naukowe czy koncerty – od rockowych po kameralne. W trakcie realizacji jest projekt Bürchen Mystik, który jest planem ekonomicznej transformacji wioski na zboczu Alp Szwajcarskich.

Fernando Menis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fernando Menis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tajemniczy sześcian i gigantyczna ośmiornica

Wrocławska wystawa stanowi obszerną retrospektywę ukazującą metody projektowe pracowni Menisa z uwzględnieniem eksperymentów i innowacyjnych działań w dziedzinie architektury i urbanistyki. Prezentując różne modele i studia nad materiałami, ekspozycja skupia się na wyborze projektów, które są w trakcie realizacji lub zostały ukończone w ciągu ostatnich piętnastu lat, a także na projektach badawczych nowych materiałów, technik i systemów.

Model Magma Art and Congress – Fernando Menis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Model Magma Art and Congress – Fernando Menis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Główną część wystawy stanowi czarny, tajemniczy sześcian o wymiarach 5 × 5 × 5 metrów, przywołujący na myśl czarną skrzynkę samolotu, w której zapisywane są wszystkie działania, decyzje i zdarzenia podczas podróży. W tym wypadku, twórczej podróży od intuicji do projektu i jego materializacji. Wygląd zewnętrzny sześcianu jest racjonalny, natomiast wnętrze dostarcza doświadczeń dla zmysłów, na które składają się rzeźbiarskie modele, materiały i faktury wydobywane w intrygujący sposób przez przyćmione światło. Wystawę uzupełniają prototypy „ekranów akustycznych” – dekoracyjnych elementów łączących sztukę i funkcjonalność, by podnieść komfort akustyczny wewnętrznych przestrzeni budynków. Drogę do nich wskazuje wielka świecąca ośmiornica wykonana z plastikowych zabawek porzucanych co roku przez turystów na Wyspach Kanaryjskich i wykorzystanych przez pracownię Menis Arquitectos w 2017 roku do wykonania dekoracji bożonarodzeniowych w La Olivia na wyspie Fuerteventura.

Magma Art and Congress, fot. Hisao Suzuki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magma Art and Congress, fot. Hisao Suzuki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż z udziałem Fernando Menisa odbędzie się 15 lutego 2019 r. o godzinie 18:00.

_______________

Fernando Menis – Backstage

Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Wystawa: 16.02. – 07.04.2019
Wernisaż: 15.02.2019, godz. 18:00

Wstęp wolny

Dodaj komentarz