• 2019-04-10

Design 32. Przyszłość polskiego designu zaczyna się tutaj

Od 11 maja do 2 czerwca 2019 roku | Galeria ASP Rondo Sztuki w Katowicach

Współczesny świat jest pełen wyzwań – takich, przed którymi stajemy i takich, które sami stwarzamy. Niektóre z nich podejmują najlepsi młodsi polscy projektanci, prezentujący swoje prace na wystawie „Design 32” w galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach i na Łódź Design Festival.

AS Szczecin, Gabriela Rybicka, Zestaw mebli wielofunkcyjnych (źródło: materiały prasowe)

AS Szczecin, Gabriela Rybicka, Zestaw mebli wielofunkcyjnych (źródło: materiały prasowe)

Kolorem roku 2019 został oficjalnie „Living Coral”. Eksperci słynnej amerykańskiej firmy Pantone uznali, że to właśnie „słoneczny koral” będzie najlepszą odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata, który – zdominowany przez technologię i media – coraz bardziej spragniony jest tego, co bliskie środowisku, naturalne, dotykające życia; który porzuca uspokajający luksus technologicznej utopii na rzecz bezpośredniego doświadczenia. A przynajmniej o tym fantazjuje.

Dlatego dziewiątą edycję wystawy „Design 32” i konkusu „Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych” poświęcone są środowisku – rozumianemu nie tylko jako środowisko naturalne, ale również szerzej, jako różne obszary ludzkiego życia eksplorowane przez designerów.

Nie padają pytania, czy design może zmieniać świat, ale jak to robi. Na jakie wyzwania współczesnego świata reagują obiecujący projektanci, absolwenci polskich akademii sztuk pięknych? W jakim środowisku osadzają swoje projekty?

Projektowanie pełne życia

Punktem wyjścia dla wielu z nich jest człowiek jako jednostka i element większej całości. To prace zaangażowane, ale raczej społecznie, niż politycznie. Odpowiadają na konkretne problemy, na przykład takie dotyczące najprościej rozumianego środowiska wewnętrznego. Klaudia Gołaszczyk (ASP Katowice) we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Religi stworzyła projekt sterownika sztucznego serca, który pozwala pacjentom wrócić do aktywnego życia, a Katarzyna Król (ASP Kraków) zaprojektowała inteligentną odzież wspomagającą proces rehabilitacji. Technologia wcale nie musi przecież odcinać od życia, może pozwalać doświadczać go pełniej.

ASP Katowice, Klaudia Golaszczyk, Projekt sterownika sztucznego serca (źródło: materiały prasowe)

ASP Katowice, Klaudia Golaszczyk, Projekt sterownika sztucznego serca (źródło: materiały prasowe)

„Zaangażowani” twórcy nie uciekają przed kwestiami związanymi ze środowiskiem społecznym. Tak jak Monika Szybiak (ASP Kraków), która zaprojektowała nową identyfikację wizualną dla marki odzieżowej Rafedìn tworzonej przez uchodźczynie z Iraku albo Aleksandra Zaborska (ASP Szczecin), która małych imigrantów z Ukrainy i ich polskich kolegów chciałaby integrować poprzez zabawę z pomocą książki aktywnościowej „Priviet! znaczy Cześć!”.

Projektów książek i innego rodzaju wydawnictw będzie na wystawie więcej. Szeroki obszar, który nazwaliśmy środowiskiem wizualnym, to niewyczerpane źródło inspiracji dla młodych projektantów.

ASP Kraków, Monika Szybiak, Identyfikacja wizualna marki Rafedin (źródło: materiały prasowe)

ASP Kraków, Monika Szybiak, Identyfikacja wizualna marki Rafedin (źródło: materiały prasowe)

Design domowy i miejski 

Olbrzymia część tworzących „Design 32” prac poświęcona jest przestrzeni – prywatnej i publicznej. Środowisko domowe to więc na przykład wspaniałe tkaniny w oparciu o które Natalia Olesiak (ASP Łódź) tworzy kolekcję dywanów i ubiorów albo zestaw mebli wielofunkcyjnych Gabrieli Rybickiej (ASP Szczecin) – uroczych „transformersów” z drewna i różowego pluszu. Środowisko miejskie interesuje projektantów m.in. jako przestrzeń integrująca społeczność – w pracy Zuzanny Kubicz (ASP Gdańsk), która w swoim rodzinnym Sopocie chciałaby stworzyć funkcjonujący „poza sezonem” obiekt przeznaczony dla lokalnych mieszkańców, służący coworkingowi.

A skoro środowisko miejskie, to i środowisko w ruchu widziane z perspektywy pasażera któregoś z futurystycznych pojazdów prezentowanych w ramach wystawy. Jednego z nich rzeczywiście będzie można dotknąć. W katowickim Rondzie Sztuki stanie model Pojazdu Adaptacyjnego Kordiana Mańkowskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
– zeroemisyjnego środka lokomocji, który mógłby zmniejszych globalną produkcję samochodów. Pojazd Kordiana Mańkowskiego dostosowuje się bowiem do potrzeb użytkownika – można w nim zmienić nie tylko rodzaj napędu, ale też np. rozstaw osi. Może być sportowym samochodem albo małym miejskim autem. Tak małym, że wystarczy mu ten skrawek miejsca parkingowego, który inni mijają z żalem.

UAP Poznań, Kordian Mańkowski, Pojazd Adaptacyjny (źródło: materiały prasowe)

UAP Poznań, Kordian Mańkowski, Pojazd Adaptacyjny (źródło: materiały prasowe)

Jedyny taki konkurs w Polsce

Podzielona na sześć obszarów wystawa „Design 32” w katowickiej Galerii ASP Rondo Sztuki jest  pokłosiem konkursu „Najlepsze Dyplomy Projektowe Publicznych Uczelni Artystycznych w Polsce” organizowanego już po raz dziewiąty przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Biorą w nim udział wszystkie publiczne polskie uczelnie artystyczne, zgłaszając do konkursu to, co mają w danym roku najlepszego. Każda z nich może zaproponować tylko cztery magisterskie prace dyplomowe z zakresu designu i projektowania graficznego. Takie, które stanowią odzwierciedlenie najnowszych trendów w projektowaniu, ale mają też wyraźny indywidualny rys. Ich autorzy to crème de la crème młodego polskiego designu.

To jedyny taki konkurs w Polsce, po dziewięciu latach zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów, takich jak nagradzana za swoje fotografie Dominika Koszowska  czy Jan Bajtlik, jeden z najbardziej rozchwytywanych dzisiaj młodych ilustratorów i grafików.

Spośród prac prezentowanych na wystawie jury tworzone przez rektorów uczelni wybierze najlepsze i przyzna cztery nagrody: Nagrodę Rektorów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice. Ogłoszenie wyników konkursu i wernisaż wystawy odbędzie się 11 maja 2019 roku. Wystawa w galerii katowickiej Akademii Sztuk Pięknych Rondo Sztuki potrwa do 2 czerwca.

ASP Warszawa, Anna Cichosz, Projekt wnętrza wagonu sypialnego Hostliner12 (źródło: materiały prasowe)

ASP Warszawa, Anna Cichosz, Projekt wnętrza wagonu sypialnego Hostliner12 (źródło: materiały prasowe)

_______________

Wystawa Design 32

Galeria Rondo Sztuki w Katowicach
40-121 Katowice
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1

11.05 – 02.06.2019

1 komentarz do artykułu “Design 32. Przyszłość polskiego designu zaczyna się tutaj”

  1. Piotr

    wystawa pokazuje słabość polskiego designu o zgrozo mijałem się z z grupą azjatyckiej młodzieży wchodzącej na wystawę.jaki mamy dla nich przekaz że nie mamy im nic do powiedzenia, co się stało zz polską szkołą designu która jeszcze paradoksalnie święciła ssukcesy w tzw PRL.Wydaje się że skoro teraz jesteśmy wolni to nastąpi niczym nie skrępowany wybuch wolnej myśli w tym designerskiej.ASP Gdańsk Wrocław Warszawa Poznań Szczecin Kraków atowice Łódż i co i nic.Prof.Pietrek zachęca do wymiany doświadczeń m. in.z biznesem jeśli do niej doszło to jest to chyba jedyna wartość tej wystawy…..Przedsiębiorca

Dodaj komentarz